Img 1143  2  small

Rumah subsale sekarang bersaing dengan rumah projek. Rumah subsale pun dah boleh booking 1k. Sama macam projek. Tapi projek tunggu lama 3-4 tahun baru siap. 

SHARE THIS TOPIC

Screen shot 2016 01 21 at 8.27.17 pm small

Tengok liquidity buyer kut. Rumah subsale kena guna duit lebih untuk bayar downpayment, macam2 fees, MOT dan renovation/refurbushing. Lain kata lah kalau unit itu sangat baru (orang buat flipping/lelong ke apa immediately lepas beli). Dan rumah subsale selalunya terletak di kawasan matang, so normally lebih convenient lah, tapi condition rumah selalunya kena buat refurbishing. 

Rumah projek selalunya xyah downpayment, legal fees, SnP fees, MOT semua borne by developer. Rumah baru juga x perlu refurbishing sangat, boleh jimat lagi kos di sini. Downside is kena tunggu je. Lain kata juga lah kalau unit tu BTS (Build-Then-Sell).

Kalau saya pilih, saya lebih suka unit baru projek, lebih bagus lagi kalau BTS. Sebab saya x kaya hahahhaha.

Profile photo  bb  small

Susah nak kata mana yang lebih baik sebab ia bergantung juga pada matlamat & perancangan pembeli.

Nak beli rumah subsale dengan kemudahan dah sedia ada, dah ada rekod transaksi jual beli, kadar sewa semasa & rumah yang memang pasti dah siap.

Atau pun nak beli rumah projek yang biasanya dijual dengan future price (Nak jual balik belum tentu dapat jual harga SPA) dan belum confirm kadar sewa kalau beli nak buat sewa. Dan pastinya kena buat due diligence untuk pastikan beli rumah dari pemaju yang ok. Bimbang nanti projek terbengkalai atau delayed. Risiko yang ada bila beli rumah projek sedang dibina.